Muzyka Bachata

Muzyka bachata (bachata music) to gatunek wywodzący się z Dominikany. Pod względem rytmiki, jest to wariacja na temat wolnego bolero. Tworzący ją bachateros inspirowali się wieloma stylami muzycznymi, jak np. merengue. Typowymi cechami bachaty są wolny i zmysłowy beat, zazwyczaj romantyczne słowa oraz instrumentacja przy użyciu gitary.

Tradycyjna muzyka bachata powstała w połowie XX wieku i porównywana jest do bluesa, zarówno pod względem muzycznym, jak i aspektem towarzyskim i społecznym. Bachata, podobnie jak blues, swoją tematyką skupia się na złamanym sercu i straconej miłości. Początkowo była ona znana jako amargue, co oznacza gorzki.

Obecnie na rozwój bachaty wpływają różne style muzyki latynoskiej, jak i zachodniej, od R&B i muzyki pop, po hip-hop czy techno. Wszystko to wpłynęło na rozwój zarówno tempa jak i brzmienia. Powstało wiele różnych stylów tańca bachata (bachata dance), takich jak bachata sensual, bachata moderna czy też połączenie bachaty i tango – bachatango.

Posłuchaj najnowszych kawałków bachata, wybranych przez nas specjalnie dla Ciebie:

Historia muzyki bachata

Początek muzyki bachata przypada na początek lat 60-tych XX wieku i wiąże się to z upadkiem dyktatury, po śmierci Rafaela Trujillo w 1961 roku. Pierwszym piosenkarzem, który nagrał piosenki w stylu bachata (bachata song) był José Manuel Calderón, a były to utwory „Borracho de amor” oraz „Que será de mi (Condena)” z 1962 roku.

Bachata tradycyjna, była muzyką wiejską i rustykalną, z emocjonalnymi tekstami. Wzbudzało to wrogość zamożnej części społeczeństwa, która uważała ją za gorszącą i wulgarną. Dlatego też, twórcy bachaty, nie mogli liczyć na wsparcie ze strony popularnych lokali muzycznych czy stacji radiowych. Byli jednak wspierani przez środowisko klasy robotniczej oraz przez kluby. Miało to bezpośredni wpływ na część tekstową tej muzyki, w której głównymi wątkami było pożądanie, zbrodnie, pasja i rozpacz. To też sprawiło, że ten gatunek muzyczny zaczął zyskiwać coraz większą popularność.

Instrumentarium i rytmy w muzyce bachata

Wyróżniamy pięć podstawowych instrumentów wykorzystywanych w muzyce bachata (bachata songs): bongó, güira (dawniej marakasy), gitara basowa (bass guitar), gitara rytmiczna (rhythm guitar) oraz requinto (lead guitar). Wszystkie te instrumenty, odgrywają znaczącą rolę w fakturze rytmicznej utworu.

Bachata charakteryzuje się metrum 4/4. Muzycznie, możemy ją podzielić na trzy główne części rytmiczne: Derecho, Majao oraz Mambo. W każdej z tych części, instrumenty grają określony motyw.

Derecho

Jest to podstawowa część rytmiczna w muzyce bachata. Grana jest we wstępie instrumentalnym oraz jako akompaniament dla wokalu. Derecho znacząco przypomina bolero, z którego wyewoluowała bachata.

Majao

W sekcji majao, aspekt rytmiczny w muzyce zostaje bardziej podkreślony. To powoduje, że muzyka wydaje się być bardziej żywa, zwłaszcza dla tancerzy. Podczas tańca w parze, w części derecho para pozostaje w pozycji zamkniętej, a w części majao zmienia ją na otwartą.

Majao najczęściej grana jest w refrenach oraz w częściach instrumentalnych, kiedy główna gitara gra motywy rytmiczne w średnim tempie. Charakteryzuje się też grą na bongó i güira, z dużym podkreśleniem rytmu, wraz z pełniejszym i synkopowanym brzmieniem linii basowej.

Mambo

Mambo to najbardziej energetyczna część w partiach instrumentalnych. Grana jest podczas wstawek instrumentalnych, jako akompaniament dla requinto. Mambo nigdy nie jest grane podczas śpiewu wokalisty.

Pod względem rytmicznym jest ono podobne do merengue, które również wywodzi się z Dominikany. Motywy rytmiczne, charakterystyczne dla merengue grane są przez güira i bongó. Gitara basowa i rytmiczna również gra wstawki, które przypominają merengue.

Mambo to sekcja, w której instrumentaliści mogą najwięcej improwizować. Dlatego też, często ciężko jest określić dokładnie, co gra, który instrument. Część ta, jest odróżniana na podstawie ogólnego wrażenia i akcentacji, a nie konkretnego motywu. Jedynie güira gra charakterystyczny motyw.

bachatastars.pl © 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone.